actuellecd

Chronique

Klasika ir džiazas, 21 juillet 2015

Pristatome vertą dėmesio muzikos naujieną — tai kompozitoriaus Jean Derome kūrinių rinkinys „Musiques de chambre“.

Jean Derome — vienas ryškiausių Monrealio saksofonininkų ir kompozitorių. Jis taip pat ir multiinstrumentininkas — groja altiniu, baritoniniu saksofonais, fleita ir kitais pučiamaisiais instrumentais. Jean Derome yra ne tik viena ryškiausių avangardinio džiazo asmenybių, bet ir talentingas šiuolaikinės akademinės avangardinės, eksperimentinės muzikos kompozitorius. Vadovauja ir garsiems free džiazo kolektyvams. Taigi šis kūrėjas aktyviai reiškiasi džiazo ir akademinės muzikos scenoje. Viename interviu paklaustas, kokio žanro muziką groja, Jean Derome atsakė: „Aš groju muziką. Ne džiazą ar kažkokio kitokio stiliaus muziką. Tiesiog muziką“. Taigi kūrėjas tiksliai neįvardina, kokio konkretaus stiliaus muziką jis komponuoja ir atlieka. Muzikoje susijungia akademinė avangardinė muzika ir free džiazas.

Nors daugiausiai šis kūrėjas reiškiasi free jazz scenoje, kaip puikus improvizatorius, multiinstrumentininlas ir grupių lyderis, naujausias albumas „Musiques de chambre“ atskleidžia Jean Derome plačias komponavimo galimybes ir talentą. „Musiques de chambre“ įrašyti 1992 — 2012 metais sukurti kameriniai kūriniai. Iš viso rinkinyje skamba 6 kūriniai (25 kompozicijos). Tai — „Cinq etudes pour figures“ (1992) sopraniniam saksofonui, fortepijonui, kontrabosui, mušamiesiems, marimbai, perkusijai ir trimitui. Šį kurinį sudaro 5 trumpų pjesių ciklas. Po „Cinq etudes pour figures“ skamba „Les cheminées“ (1997), parašytas 8 fleitų ansambliui. Kūrinys išsiskiria savo neįprastu skambesiu, atskleidžia fleitų virtuozines ir technines galimybes. Kitokia harmonija ir komponavimo technikomis paremtas „Les jumeaux“ (2000). Šis kūrinys parašytas bosinei fleitai, altiniam saksofonui, klarnetui ir bosiniam klarnetui.

Po šių 3 kūrinių skamba originaliu skambesiu pasižymintis „Saint Irascible et le papillon“ altiniam saksofonui ir perkusijai. Abu instrumentai išgauna neįprastus melodinius ir ritminius derinius, vartojamos įvairios muzikos išraiškos priemonės. Po saksofono ir perkusijos dueto seka kitas — bosiniam klarnetui parašytas solinis „Oiseau-lyre (flanqué d’une colonnade“ (2005). Albumą užbaigia „Rouge“, parašytas saksofonų kvartetui.

Kiekviena kompozicija ryškiai skiriasi savo gausia faktūrų įvairove, harmonija, ritmika ir kitais stilistiniais bruožais. Naudojamos įvairios komponavimo technikos, stebina tembrų, garsinių efektų gausa, ritmikos įvairovė. Kūrinių harmonija — moderni, girdima daug disonansinių sąskambių. Ji pagrįsta šiuolaikine muzikos kalba.

„Musiques de chambre“ — tai puikių, profesionaliai parašytų kūrinių rinkinys. Kiekvienas kūrinys atskleidžia vis kitokią prasmę, yra individualus ir savitas. Šis albumas parodo Jean Derome puikias kompozicijos galimybes ir didelį talentą ne tik free jazz scenoje, bet ir šiuolaikinėje akademinėje muzikoje. Albumą 2015 metais išleido „Ambiances Magnétiques“.